Technical textile2019 و Texprocess همزمان در فرانکفورت برگزار شدند.

تکنیکال تکستایل ۲۰۱۹ در تاریخ ۱۴ تا ۱۷ می ۲۰۱۹ با حضور ۱۵۰۰ غرفه گذار از ۵۰ کشور به میزبانی مسه فرانکفورت برگزار شد. “فضایی برای نوآوری” شعار این دوره از نمایشگاه بود و شرکتهای پیشرو نساجی و پوشاک جهان آخرین دستاوردهای علمی- کاربردیی خود در بخش های مختلف منسوجات فنی و بی بافتهای صنعتی را به نمایش گذاشتند.

هوشمند سازی منسوجات و البسه، تولید البسه حفاظتی و امنیتی، ارائه الیاف و منسوجات مقاوم در برابر شعله جدید، ارائه منسوجات کاربردی الکترونیکی برای حوزه سلامت و ورزش، تجهیزات بیمارستانی و البسه بیماران مدرن، انواع پارچه های کوتینگ و لمینیت برای مصارف مختلف، ارائه منسوجات نظامی و پلیس نسل جدید و همچنین نمایش تکمیل های چندگانه پارچه از مهمتدین بخشهای این نمایشگاه بود. بر اساس پیش بینی ها انجام شره توسط کارشناسان خبره اقتصادی، می توان بازار ۲۰۰ میلیادر دلاری را برای حوزه منسوجات فنی در سال ۲۰۲۲ تصور نمود که سهم بسیاد بزرگی از اقتصاد جهانی و البته بازار نساجی و پوشاک را به فرد اختصاص می دهد در واقع بازار جهانی منسوجات فنی در حدود ۳۰%  کل بازار نساجی و پوشاک جهان است و این بازار با رشد سالانه حدود ۴% می رود تا رفته رفته شرایط تولید در صنعت نساجی و پوشاک جهان را دگرگون نماید.. این مهم بیان گر تخصصی شدن تولید منسوجات فنی در مصارف عمومی است و باید مورد توجه تولیدکنندگان سنتی و افرادی که در بازارهای محلی فعال هستند واقع گردد چرا که بقای کسب و کار ایشان در آینده منوط به تخصصی شدن و استفاده از فناوری های نوین در محصولاتشان خواهد بود.

حضور جدی حوزه هوافضا، معماری مدرن، ساخت و سازهای شهری جدید و منسوجات مورد استفاده خودرو نیز یکی دیگر از زمینه های بسیار مهم تکنیکال تکستایل ۲۰۱۹ بود که مخاطبان بسیاری را نیز به خود جلب نمود.

وجود جلسات سخنرانی کتعدد و تشکیل فروم های تخصصی با حضور کارشناسان زبده حوزه منسوجات فنی زمینه هدایت سرمایه گذاران و پژوهشگران را به بخش های جدید صنعت نساجی و پوشاک فراهم می نمود و علاوه بر آن پنل های تخصصی که توسط شرکتهای حاضر در نمایشگاه در محل برگزاری نشست های نمایشگاه برگزار می شد امکان بررسی دقیق و سریع فناوری های مختلف را در مقیاس صمیمی و تجاری مهیا می ساخت؛ فضایی ویژه که کمتر در نمایشگاههای نساجی و پوشاک جهان دیده می شود.

از جمله تکنولوژیهای تجاری سازی شره جذاب در این نمایشگاه رونمایی از منسوجات با قابلیت نوردهی، تولید حرارت، جذب امواج، شارژگوشی موبایل و پخش موسیقی بود که برای اولین بار در این نمایشگاه عرضه شدند.

ارائه نرم افزارهای تخصصی در حوزه طراحی لباس و تولید سریع بر اساس سفارش مشتری از دیگر بخش های جذاب نمایشگاه امسال بود.”کیمونوی خودت را طراحی کن” شعار یکی از شرکتهای تولیدکننره نرم افزار طراحی لباس و خدمات تولید البسه بود که با استفاده از دیتابیس پارچه و سایزبندی توانمندی که داشت امکان سفارش دهی با استفاره از یک اپلیکیشن راتوسط مشتریان مهیا می ساخت و مشتری پس از انتخاب طرح، رنگ و جنس پارچه و با ارائه سایز خود رد مدت زمان بسیار کمی لباس خود را در آلمان تحویل می گرفت.

میکروفکتوری ها یا ریزکارخانه ها نیز از دیگر فعالیتهای منحصر به فرد تکنیکال تکستایل ۲۰۱۹ بود. ۵ ریز کارخانه در این نمایشگاه حضور داشت و به ارئه البسه اسپرت، تولید کفش و تولید صندلی خودرو و تجهیزات آن پرداختند. در واقع شرکت های گربر، جمینی و فاف ارائه دهنده جذاب ترین ریزکارخانه ها در این نمایشگاه بودند و با ارائه روشهای تولید هوشمند تلاش نمودند تا در فضای محدود نمایشگاه کارکرد صحیح و سریع این واحدهای تولیدی نسل جدید را به بازدیدکنندگان نمایش دهند.

برگزاری مسابقه دانشجویی طراحی ساختمانها و ابنیه خلاقانه با استفاده از منسوجات نیز که با شعار “منسوجات برای ساختمانهای جدید” اجرا شد با استقبال زیاد بازدیدکنندگان همراه بود.

اختصاص طبقه سوم سالن ۴ به ارائه آخرین دستاوردهای تحقیقاتی در حوزه های حمل و نقل، سلامت، پزشکی و فشن مدرن نیز مخاطبان خاص خود را داشت.

نمایش سازه های پارچه ای و رونمایی از محصولات مختلف حوزه معماری- نساجی از جذاب ترین دستاودرهای نمایشگاه امسال بود که حاصل همکاری مطلوب دانشگاههای آخن و موسسه تکنولوژی نساجی(ITA) بود و تولید سازه های سبک، منعطف و مقاوم را برای نسل های بعدی بشر را نشان می داد.

ارائه دستگاه بافندگی عریض شرکت پیکانل برای بافت پارچه های سنگین، منسوجات کشاورزی، بستر موکت تافتینگ و پارچه های مورد استفاده در صنعت کوتینگ از دیگر تحولات حوزه تکنولوژی منسوجات فنی بود.

SAF مخفف Super Absorbent Fabric است. شرکت Technical Absorbent که از مهمترین تولیدکنندگان این نوع منسوجات است نیز آخرین دستاوردهای خود را در این بخش به نمایش گذاشت.

ارائه رستگاههای مدرن دوخت اولتراسونیک هم توانست زمینه تولید البسه بدون استفاده از نخ دوخت را در سطحی حرفه ای و مورد قبول نمایش دهد. شرکت Herrman Ultraschall با ارائه این رستگاه زمینه تولید انواع البسه مورد استفاره هرد پوشاک و صنعنت بسته بندی را از منسوجات بی بافت فراهم نمود و با شعار ۷ مرحله تا تولیدی مطلوب به رونمایی از آخرین تکنولوژی خود پرداخت.

شرکتهای مانفورست، بروکنر، اورلیکن، تروشلرو پلیوا نیز به ارائه آخرن دستاوردهای تکنولوژی خود در تولید منسوجات فنی پرداختند.

حضور جدی انجمن های صنعت نساجی اروپا و آسیا در این رویداد از دیگر نکات چشمگیر تکنیکال تسکتایل ۲۰۱۹ بود. انجمن ماشین سازی نساجی آلمان(VDMA)، انجمن ماشین سازی نساجی انگلستان (BTMA)، EurATex انجمن سازندگان ماشین آلات دوخت ژاپن (JASMA) و همچنین مراکز بزرگ تحقیقاتی- دانشگاهی نساجی جهان در آلمان، انگلستان، ژاپن، کره، آمریکا و هند از جمله مجموعه های سیاستگذاری حاضر در این رویداد بودند.

برای اولین بار در تاریخ نمایشگاههای تکنیکال تکستایل و تکس پروسس، یک سالن مشتریک به دو نمایشگاه اختصاص یافت و شرکتهای که خدمات مرتبط با هر دو نمایشگاه را ارائه می نمودند در آن حضور یافتند.

Tex process2019 نیز همچون تکنیکال تکستایل ۲۰۱۹ از استقبال خوبی برخوردار بود و ۳۱۰ کمپانی از ۳۵ کشور در آن حضور داشتند. ارائه آخرین دستاوردهای حوزه تولید پوشاک و دوخت از اهداف اصلی این نمایشگاه بود.

اتوماسیون تولید، افزایش هر چه بیشتر سرعت و رقت و همچنین تولید منعطف محصولات با استفاده از نرم افزارهای و اپلیکیشن های مختلف از رستاوردهای نمایشگاه امسال بود.

استفاره از نرم افزارهای طراحی لباس با قابلیت استفاده همزمان از نظرات چند طراحی و کاربر در کشورهای مختلف، نمایش دیجیتال لباس و استفاره از نرم افزار برای ایجاد شو زنده لباس از دیگر بخش های مهم این نمایشگاه بود.

وجود ربات های مختلف برای تولید لباس و استفاره از هوش مصنوعی در خطوط تولید لباس توسط شرکتهای گربر و فاف از بخشهای پرمخاطب نمایشگاه امسال به شمار می آمد.

ارائه ماشین دوخت با قابلیت چاپ رنگ بر روی نخ دوخت و استفاره از یک بوبین برای تولید لباس با رنگهای مختلف توسط شرکت Coloreel نیز از نوآوریهای مهم امسال بود. این شرکت با شعار یک سرنخ برای دوخت بدون محدودیت مشکل الزام هم رنگی نخ دوخت و پارچه را برطرف نموده است.

ارائه دستگاههای چاپ دیجیتال با قابلیت چاپ سه بعدی بر روی منسوجات و همچنین تبدیل واحدهای چاپ به ریز کارخانه نیز از دیگر دستاوردهای تکس پروسس به شمار می آمد. شرکت mimakiبا ارائه آخرین فناوری خود در حوزه چاپ دیجیتال و ایجاد یک میکرو فکتوری در نمایشگاه امسال کوشید تا نظر مخاطبان را بیش از پیش جلب نماید. دوختهای صنعتی نیز بیش از دوره قبل به چشم می آمد و رونمایی از چرخ DELTA که دارای قابلیتهای متعددی در حوزه دوخت لباس است از جمله این موارد به شمار می آید. شرکت brother نیز محصولات جدیدی را به این رویداد آورده بود و با شعار “شریک تجاری شما برای تولیدی هوشمندانه” به ارائه آخرین فناوری خود برای دوخت اتوماتیک پارچه های باریک پرداخت.

تکس پروشش ۲۰۱۹ نیز با شعار لباس نسل جدید و با هدف افزایش سرعت و دقت تولید با ارائه آخرین دستاوردهای خود در زمینه ماشین آلات دوخت صنعتی، ربات های صنعت پوشاک و ریزکارخانه های مدرن به کار خود پایان داد.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.