شرکت تعاونی دانش بنیان اختر شیمی یزد

"مجری سیستمهای نوین بازیافت آب از پسابهای نساجی و صنعتی (تنها راه حل همزمان مشکلات کم آبی و آلودگیهای زیست محیطی)"

شرکت تعاونی دانش بنیان اختر شیمی یزد در سال ۱۳۹۰ با هدف تولید انواع مواد شیمیایی و پلیمری مصرفی در صنایع گوناگون تاسیس شد و در سال ۱۳۹۱ موفق به اخذ پروانه بهره برداری در زمینه تولید مواد مصرفی در صنایع تصفیه آب و فاضلاب گردید. اولین سیستم اتوماتیک بازیافت آب از پساب نساجی در سال ۱۳۹۴ساخته شد و در شرکت لیلیان باف یزد با ظرفیت بازگرداندن ۱۰۰ متر مکعب آب از پساب فرآیند چاپ پتوهای سیلک با رنگینه های دیسپرس به چرخه تولید نصب گردید. در سال ۱۳۹۵ اولین سیستم تمام اتوماتیک بازیافت آب از پسابهای حاوی انواع مواد رنگزای راکتیو، دیسپرس و خمی‌با ظرفیت ۴۰۰ متر مکعب در کارخانه پایدار بافت تهران طراحی و نصب گردید به نوعی که مصرف آب فرایندهای تولیدی به میزان ۹۰ درصد کاهش داده شد و در یک چرخه بسته، پساب تولیدی کارخانه به آب تبدیل شده و مجددا پس از بی رنگ و شفاف شدن، در فرایندهای شستشو و رنگرزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کارخانجات پوشاتکس، شاد و نمونه و سام سپهر ایرانیان، کیمیاگران یزد و کیان جامه ایرانیان از دیگر مشتریان این شرکت می‌باشند.

تیم تخصصی و تحقیقاتی شرکت اختر شیمی یزد متشکل از اساتید مطرح صنعت نساجی کشور و اعضای هیات علمی‌دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه یزد تشکیل شده و آقای دکتر سیدمنصور بیدکی مدیریت تیم تحقیقاتی این شرکت را بر عهده دارد. مدیر عامل شرکت، سرکار خانم فاطمه درخشانی، مدیریت فرایندهای تولید و ارایه خدمات پس از فروش شایسته مشتریان فهیم شرکت را هدایت می‌نمایند. دفتر مرکزی شرکت در مرکز علم و فناوری دانشگاه یزد مستقر بوده و دفتر تهران مستقر در منطقه ۲۲، توسط آقای مهندس حمزه مرادی از پیشکسوتان صنعت نساجی کشور اداره می‌شود.

سیستمهای اتوماتیک بازیافت آب از پساب اختر شیمی یزد در دو مدل، یکی برای بازیافت پسابهای حاوی رنگزاهای دیسپرس و دیگری برای بازیافت پسابهای حاوی انواع دیگر رنگزاهای نساجی عرضه می‌شود. جهت بازیافت آب از پسابهای رنگرزی پلی استر معمولا سیستمهای قابل حمل از جنس استیل ضد زنگ برای بازیافت آب از تا ۱۵۰ متر مکعب پساب، ابتدا در کارخانه اختر شیمی یزد ساخته شده و پس از حمل به محل نصب، ظرف مدت سه روز در مساحتی حدود ۱۵ متر مربع نصب و راه اندازی و آماده بهره برداری می‌گردد. در سیستمهای مناسب برای پسابهای رنگرزی پنبه و دیگر الیاف، ساخت و ساز فضاهای مورد نیاز در محل انجام پروژه صورت می‌پذیرد. کیفیت آب بازیافت شده از سیستمهای بازیافت آب از پساب اختر شیمی یزد به حدی بالاست که به سادگی امکان استفاده مجدد آن در تمام رنگرزیهای روشن تا تیره وجود دارد.

با استفاده از سیستمهای بازیافت آب از پساب اختر شیمی‌یزد، مصرف آب کارخانه تا ۹۰ درصد کاهش می‌یابد و مشکلات مرتبط با آلودگیهای محیط زیستی دفع پسابهای نساجی نیز مرتفع می‌گردد چرا که پساب به آب تبدیل شده و مجددا در چرخه تولید مصرف شده و در یک سیکل بسته پساب جدید برای دفعات بعدی مورد مصرف قرار می‌گیرد. تنها پسماند فرآیند بازیافت آب اختر شیمی‌یزد، تولید حدود ۱۰۰ کیلوگرم لجن به ازای بازیافت تا ۱۰۰ متر مکعب پساب در شبانه روز در فرآیند ترسیب  و جداسازی مواد رنگزا و پلیمری است که پس از پرس شدن در فیلترهای خاص و خشک شدن، به عنوان زباله شیمیایی لازم است به بیرون از کارخانه منتقل گردیده و در مکانهای مورد تایید سازمان محیط زیست دفن گردد.

شرکت دانش بنیان اختر شیمی یزد روشهای مرسوم و سنتی در تصفیه پسابهای نساجی که اکثرا بسیار هزینه بردار، حجیم و تنها برای منظور تخلیه پساب به محیط زیست طراحی می‌شوند را به سطحی ارتقا داده است که در فرایندی اتوماتیک و با بهره برداری از اپراتور پاره وقت، آب را با کیفیت کاملا مناسب برای استفاده مجدد در رنگرزی و شستشوی انواع منسوجات در شیدهای مختلف بدون نیاز به عبور دادن آب بازیافت شده از دستگاههای اسمز معکوس (RO) و یا سختی گیرهای رزینی، برای  مصرف مستقیم در خط تولید بازیافت می‌نماید. راه‌حل‌های خلاقانه و نوین شرکت اختر شیمی یزد تنها راه حل رفع همزمان مشکلات کم آبی و آلودگیهای محیط زیستی در نساجی است.

اطلاعات تماس

دفتر مرکزی: یزد، چهار راه پژوهش، دانشگاه یزد، مرکز فناوری شماره ۲ ، کد پستی: ۸۹۱۵۸۱۸۴۱۱

تلفکس: ۳۸۳۰۳۲۸۲-۰۳۵  و ۳۸۲۵۷۶۸۸-۰۳۵

www.akhtarshimi.ir

تلفن همراه: ۰۹۰۲۲۵۶۴۵۰۱

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.