دولتمردان سیاستهای خود را بر مبنای تقویت و حفظ تولید داخل اتخاذ نمایند

مهدی ضابطی مدیرعامل شرکت فرش ماهور در گفتگوی اختصاصی با نشریه نساجی موفق ضمن اشاره به تاثیر شدید نوسانات ارز در تولید فرش ماشینی گفت: “افزایش نرخ ارز از مواد اولیه تا محصول نهایی را تحت تاثیر خود قرار داده است و باعث افزایش قیمت در همه بخشها حتی کارهای خدماتی گردیده است. این موضوع باعث افزایش هزینه های تولید تا ۵۰% گردیده است. از آنجاییکه فرش در اولویت اول مردم نیست از سبد خرید خارج شده و اکثر شرکتها با دپوی انبار مواجه هستند. حال اینکه مواد اولیه گران شده و خرید قطعات مربوط به ماشینهای بافندگی فرش به دلیل عدم ثبت سفارش و تامین ارز امکان پذیر نیست.

 

وی در ادامه افزود: “قیمت نخ و الیاف که جزء مواد اولیه این صنعت است هر روز تغییر می کند و با دسته بندی که از طرف دولت صورت گرفته این محصول در گروه دوم قرار دارد که می بایستی ارز خود را از سامانه نیما تأمین نماید و این عملاً امکان پذیر نیست. حالا شما بگویید چگونه می توان بدون ماده اولیه فرش تولید کرد؟ با این مشکلات نمی توان برای آینده برنامه ریزی نمود و اکثر شرکتها مواد اولیه موجود خود را مصرف می کنند و اگر تمام شود نمی توان کاری کرد چون هیچ راه نجاتی پیش روی تولید کننده نیست .”

مدیرعامل فرش ماهور ضمن اشاره به شرایط حساس کنونی، افزود: “ضرر حاصل از نوسان ارز متوجه همه افراد و در نهایت کشور است. تنها راه نجات، اطمینان به تولید و تقویت آن است. ارز موجود در کشور را به شرکتهای تولیدی بدهند تا بتوانند مواد اولیه مورد نیاز خود را تامین نمایند و بر روی تولید تمرکز نمایند.”

وی در پایان گفت: “نقطه امید ما در حال حاضر صادرات است که قطعاً راز موفقیت و برون رفت شرکتهای تولیدی از بحران اقتصادی پیش آمده است. اما این امر مستلزم داشتن مواد اولیه مورد نیاز جهت تولید و توانایی مبادلات ارزی است که اگر یکی از آنها با مشکل مواجه شود تاثیر مستقیم بر دیگری دارد. امیدوارم که دولتمردان و سیاستمداران توجه بیشتری به تولید داخل نمایند و سیاستهای خود را بر مبنای تقویت و حفظ تولید داخل اتخاذ نمایند.”

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.