نوسانات نرخ ارز در کشور تابع اقتصاد نیست بلکه تابع سیاست است و این تازه شروع دردسر های تولید است

محسن راعی، مدیرعامل شرکت ماشین سازی راعی در گفتگوی اختصاصی با مجله نساجی موفق در خصوص نوسانات نرخ ارز بر صنعت ماشین سازی بیان داشت: “در شرایط کنونی، خرید و فروش به حداقل میزان خود رسیده است. تقاضا برای خرید، زیاد است اما به دلیل نوسانات ارزی و قابل پیش بینی نبودن قیمت آن هیچ فروشنده‌ای نمی‌داند که اگر امروز جنس خود را بفروشد آیا فردا میتواند با همین پول معادل آن را جایگزین نماید یا خیر؟ هیچ صنفی نسبت به تک نرخی یا گران بودن ارز شکایت ندارد بلکه عدم تثبیت این نرخ مشکل ساز شده و قدرت تصمیم‌گیری را از تولیدکننده گرفته است.”

ایشان در ادامه به مشکلات پیش آمده در مسیر صادرات اشاره نمود و گفت: “به نظر بنده نوسانات نرخ ارز در کشور ما تابع اقتصاد نیست بلکه تابع سیاست است و این تازه شروع دردسرهای تولید است. درست است که با گران شدن ارز به ظاهر بحث صادرات برای ما امکان پذیر می‌گردد و چه بسا سود بسیاری هم عاید ما نماید اما در عمل مشکلاتی که در خصوص صادرات گریبان‌گیر ما شده عرصه را به ما تنگ کرده و راه نفسمان را گرفته است. ما ماشین آلات خود را به پاکستان فروخته‌ایم و مبلغ قرارداد به صورت ارزی به حساب ما واریز می‌شود. اما بانک عامل ما در ایران ارز واریزی را به ریال به ما تحویل می‌دهد اما نه با نرخ روز بلکه با نرخ دولتی و اینجا ضرر است چون ارز دولتی به ماشین ساز تعلق نمی‌گیرد و ما با صادراتی که انجام داده ایم ارز مورد نیاز خود را برای خرید قطعات مورد نیاز ماشین سازی را تامین کنیم. مابه التفاوت قیمت ارز دولتی و بازار آزاد به ما کمک می‌کند تا بتوانیم حرکت کنیم. اما در حال حاضر با معادل ریالی که بانک به من می‌دهد هم باید برای خرید ارز مورد نیاز به بازار آزاد مراجعه کنم و اقدام به خرید آن کنم که عملاً امکان پذیر نیست و قیمت اصلی آن شاید سه برابر قیمت ارز دولتی باشد به همین علت من نمیتوانم گردش حساب و کار داشته باشم.”

راعی ضمن اشاره به سیاستهای دولت در خصوص ارز حاصله از صادرات و اختصاص ارز دولتی به کالاهای غیرضرور افزود: “تحریم، سختی های تولید و نوسانات ارز از یک طرف و از همه بدتر سیاست دولت در بحث صادرات واقعاً غیر منصفانه است و اجازه هر گونه تصمیم گیری را از من تولیدکننده گرفته است. دریافت ارز توسط بانک ها و واردکردن آن به بازار آزاد خود باعث افزایش بیش از حد نرخ ارز شده و متاسفانه منبع درآمد خیلی خوبی برای بانک‌ها و سودجویان شده است و این خود یکی از عوامل فساد نظام بانکی کشور است. همچنین ارز دولتی موجود در کشور متاسفانه هیچ کدام به مواد اولیه اختصاص پیدا نکرده است و صرف وارد کردن کالاهای مصرفی هم چون موبایل، کاغذ، ماشین و …گردیده است در صورتیکه ارز دولتی می‌بایست به مواد اولیه و کالاهای اساسی تعلق گیرد.”

وی در پایان گفت: “ما گوشه کوچکی از این صنعت هستیم و متاسفانه ناامیدانه حرکت می‌کنیم و هیچ راه مشخصی را نمی‌توانیم برای خود ترسیم کنیم. مسائل و مشکلات خارجی اولین بار نیست که برای ما اتفاق می‌افتد. تحریم ها مسئله امروز نیست و ما سالهاست که با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم ما امروزه نیازمند حمایت دولت از تولید داخل و ایجاد امید و انگیزه در این بخش هستیم. به امید آن روز!!!!!”

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.