تاثیر نرخ ارز بر عملکرد ماشین سازان نساجی

مهدی غفاری پور، مدیرعامل شرکت شرق نساج در مصاحبه تخصصی با مجله نساجی موفق در خصوص تاثیر نوسانات نرخ ارز بر عملکرد ماشین سازان نساجی گفت: “عدم ثبات نرخ ارز تأثیر مستقیم بر هزینه تهیه قطعات و لوازم ماشین سازان می گذارد. بعنوان مثال شرکت شرق نساج که تهیه خطوط انتقال مواد نساجی در کارخانجات را بعهده دارد برای ساخت خط ترانسفر نیاز فراوان به قطعات آلومینیومی-بلیرینگ و موتور دارد که قیمت قطعات آلومینیومی روزانه و حتی ساعتی تغییر می کند و به قول معروف قیمت‌ها ساعت می زند که این قضیه درمورد سایر قطعات نیز صادق است.”

وی در ادامه به بیان برخی از مشکلات پیش آمده پرداخت و اظهار داشت: “شرکت شرق نساج به عنوان سازنده و فروشنده این خط در هنگام قرارداد چگونه باید قیمت بدهد درحالیکه ساخت و نصب قطعات ممکن است تا دو ماه طول بکشد ولی قیمت ها روزانه تغییر می‌کند. آیا کارخانجات با توجه به عدم ثبات قیمت‌ها اقدام به خرید و عقد قرارداد خواهند نمود؟ حال بگذریم از اینکه عده‌ای می‌گویند افزایش قیمت برای کارخانجات منفعت فروش به همراه خواهد داشت. اصولاً در چنین شرایطی رغبت برای کارهای توسعه‌ای و تجهیز کاهش می‌یابد مگر برای کارخانجاتی که گشایش اعتبار می نمایند ولی بر فروش ماشین سازان داخلی تاثیر منفی خواهد داشت.”

ایشان در پایان گفت: “در صنعت نساجی مشکلات بزرگی داشتیم ولی اکنون با مشکل بزرگتری مواجه هستیم که ارزش پول مملکت است و ارزش دارایی مردم به نصف تقلیل یافته است. آیا نمی‌توانستیم قیمت این اقلام را کنترل کنیم؟ چرا کالایی مثل آلومینیوم نزدیک دو برابر گران شده در حالی که ۹۰ درصد مواد آن که همان بوکسیت آلومینیوم است در داخل تولید میشود و سه کارخانه تولیدکننده اصلی هم در ایران داریم که محصولاتشان را صادر کنند. منع یا کاهش صادرات برای شرکتهای تولیدکننده مواد اولیه روشی برای کنترل قیمت است. چطور می‌توان از فروشنده توقع داشت قیمت اقلامی را که قبلا خریداری کرده بالا نبرد. پس باید بتوانیم با کنترل و مدیریت اجزا و اقلام بازار از افزایش بی رویه قیمت‌ها جلوگیری کنیم و این با قدرت و آگاهی کامل دولت از  اجزا بازار میسر خواهد بود.”

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.