از طبيعت تا صنعت مد ، فناوری Earthcolors

از طبیعت تا صنعت مد

فناوری Earthcolors

earthcolors-nasaji-movafagh-2
earthcolors

مجموعه Archroma معتقد است كه می‌تواند دنیا را تغییر دهد. همین تفكر، موجب راه‌اندازی گروه تحقیق و توسعه‌ی این مجموعه در بارسلون اسپانیا شد تا راهی را برای کمک به شرکت‌های پوشاک و برندها بیابد و بستر لازم را جهت دستیابی به اهدافشان که همان، مدهای سازگار با محیط زیست است، فراهم نماید.

نتیجه‌ی این تلاش، دستیابی به فناوری Earthcolors به عنوان طیفی از كالاهای تهیه شده از ضایعات کشاورزی شد كه به عنوان آخرین فناوری مخابراتی توانست، امكان ردیابی صحیح توسط زنجیره‌‌ی مشتریان را فراهم سازد.

فناوری Earthcolors، این امکان را فراهم آورده تا طیف‌های رنگزای قدیمی و جدید بدست آمده از منابعی همچون پوسته‌ی بادام، درخت نخل، برگ‌های رز ماری و سایر محصولات طبیعی، به منظور استفاده در پارچه‌های پنبه‌ای و سلولزی، باهم تركیب شوند. درواقع،این فناوری امكان استفاده از ضایعات کشاورزی که جهت دفع، به مکان‌های دیگری فرستاده می‌شدند را، فراهم نموده و از آنها جهت تهیه‌ی رنگ‌های قرمز، قهوه‌ای و سبز پررنگ مورد کاربرد در منسوجات جین و لباس‌های غیر رسمی استفاده کرده است.

فرآیند تولید این رنگزاهای جدید، به مدت چهار سال به طول انجامید اما، در نهایت توانست به عنوان نقطه عطفی در زمینه‌ی تولید رنگزا و فناوری ترکیب رنگ شناخته شود.

شركت Archroma‌ به منظور تهیه‌ی رنگزاهای Earthcolors، توده‌های زیستی را از ضایعات کشاورزی و بخش‌های گیاهی تهیه نموده و طی یك فرآیند، به یک ثبت اختراع تبدیل کرده است. حتی یك متر مربع از زمین‌های زراعی نیز برای كشت مواد اولیه‌ی رنگ‌زاها اختصاص داده نشده و بنابراین، رقابتی میان زمین‌های قابل زرع وجود نداشته است. مواد اولیه‌ی این رنگزاها نیز از شعاع ۵۰۰ كیلومتری شهر بارسلون اسپانیا تهیه شده است. با توجه به نوع مواد تشکیل‌دهنده این رنگزاها، می‌توان آنها را از جمله رنگزاهای دوستدار محیط زیست عنوان نمود که طی یک فرآیند سازگار با نیاز مصرف‌کننده تهیه می‌شود و موجب صرفه‌جویی در منابع زیستی می‌گردد.

Archroma، زنجیره‌ی كامل تامین رنگزاهای Earthcolors را برای صاحبان برندها به طور کامل شفاف‌سازی كرده‌ است كه همین امر، موجب جلب متوجه بسیاری از خریداران پوشاك گشته است.

تمامی اطلاعات مربوط به ترکیبات رنگ‌های دردسترس بر روی برچسب‌های آویزان از پوشاك نمایش داده شده و به مشتریان این امكان را می‌دهد كه تجربه‌ی خرید کاملاً متفاوتی را داشته باشند.

در هر یك از این برچسب‌ها، یك مدار الكتریكی حاوی اطلاعاتی مانند كارخانه‌ی رنگرزی پارچه، نحوه شستشوی لباس و همچنین، منبع زیستی مواد اولیه‌ی لباس، تعبیه شده است. فردِ خریدار می‌تواند در همان مكان فروشگاه و با استفاده از سیستم ارتباطی میدان نزدیك (NFC) به این اطلاعات دسترسی داشته باشد. این سیستم ارتباطی نوعی فناوری پیجیده و سازگار با كاربر می‌باشد كه درون گوشی‌های تلفن هوشمند تعبیه می‌شود.

earthcolors-nasaji-movafagh-1

شركت Archroma با عرضه‌ی رنگ‌های سری Earthcolors به صاحبان برندها و كارخانجات نساجی این امکان را فراهم ساخته تا نحوه‌ی ساخت رنگ مورد استفاده در پوشاك و چگونگی تامین مواد اولیه را به اطلاع مصرف‌كنندگان خود برسانند.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.